PRĘTY KOMPOZYTOWE

Pręty kompozytowe - zalety i zastosowanie

Pręty kompozytowe posiadają tak wiele zalet, że można mówić o rozwiązaniu wręcz przełomowym w budownictwie. Takie problemy ze zbrojeniem stalowym jak mała wytrzymałość na korozję, problemy z transportem, wysokie koszty napraw konstrukcji spowodowały, że zaczęto poszukiwać innych rozwiązań. Rozwiązaniem tych wszystkich problemów stały się właśnie pręty z włókna szklanego czyli pręty kompozytowe. Pręty kompozytowe to produkt nowoczesny, ekologiczny i ekonomiczny. Jednak nie są to jego wszystkie zalety. Dzięki małej wadze i dużo większej od prętów stalowych wytrzymałości przed prętami kompozytowymi otwierają się nowe zastosowania np. w budownictwie mostów i dróg, przy produkcji prefabrykowanych elementów żelbetowych a także takich budowli jak infrastruktura morska i portowa. Ale nie tylko ponieważ dzięki tym specyficznym właściwościom mają one zastosowanie wszędzie tam gdzie panują szczególnie trudne warunki dla betonu np. na lotniskach, placówki badawcze i laboratoria, szpitale i obiekty wojskowe. Można też wymienić ich wytrzymałość na rozciąganie, na korozję, odporność chemiczną czy choćby niski współczynnik przewodności cieplnej oraz antymagnetyzm. Konstrukcje budowlane mogą być bardziej wytrzymałe gdyż pręty kompozytowe są odporne na działanie wody, środków chemicznych oraz nie są przeszkodą dla fal elektromagnetycznych.

Optymalizacja procesu budowy z wykorzystaniem prętów kompozytowych

Sam proces budowania z wykorzystaniem prętów kompozytowych też uległ optymalizacji. Kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że pręty kompozytowe są 2,5 krotnie wytrzymalsze niż pręty stalowe dojdziemy do wniosku, że przy tych samych konstrukcjach możemy zastosować pręty o mniejszej średnicy i niższej wadze. Etap układania zbrojenia staje się szybszy i wygodniejszy a sam transport materiału na miejsce budowy wygodny, bezpieczny i szybki. Ze względu na te zalety wiele prac można wykonywać ręczenie z pominięciem ciężkiego sprzętu. To ogromne zalety, których nie mają rozwiązania oparte o stal. Poza tym dzięki zastosowaniu zbrojenia o mniejszej średnicy można uzyskać znaczące oszczędności dzięki zmniejszeniu grubości betonu.

 

Realizacje z wykorzystaniem prętów kompozytowych

Istnieje już wiele realizacji z wykorzystaniem prętów kompozytowych i ciągle rośnie zainteresowanie tym produktem. Ogromne korzyści wynikające z ich zastosowania przyciąga coraz to nowych inwestorów. Zapraszamy do zapoznania się z realizacjami.